Model KOP-a autorstwa Blecharza i Nowickiego.
„K” jak koncentracja, „O” jak opanowanie, „P” jak pewność. Cała sztuka jest bowiem w tym, aby zawodnik wtedy, kiedy będzie tego najbardziej potrzebował, potrafił uzyskać stan odpowiedniej koncentracji, był opanowany jak i pewny siebie. Jest to zadanie, które mimo tego, że brzmi bardzo prosto, wielu zawodników jest w stanie w czasie swojej zawodniczej kariery realizować sporadycznie. Te cechy budujące stan gotowości startowej muszą się właściwie „ułożyć”, wejść we „właściwą konstelację” i wtedy dopiero zawodnik wchodzi na swój najwyższy poziom wykonania. Mówiąc inaczej: zamek do drzwi sukcesu otworzy się wtedy, gdy wszystkie jego zapadki zostaną właściwie poruszone, nastawione. Odwołując się do teorii KOP-a: brak którejś z cech (koncentracji, opanowania, pewności) będzie określał poziom stanu mentalnego, w którym zawodnik będzie się znajdywał. Można to oddać również w następujący sposób: zawodnik jest tak silny, jak silne jest jego najsłabsze ogniwo tworzące zestaw cech psychicznych tworzących jego gotowość startową.
Celem pracy z zawodnikiem w treningu mentalnym jest nauczenie go wchodzenia w optymalny stan gotowości startowej. Bazą do osiągania takiego stanu są oczywiście naturalne doświadczenia wynikające z przebytych treningów sportowych, sparingów oraz startów. Aby ten stan osiągnąć zgodnie z modelem KOP-a:
koncentracja – zawodnik potrzebuję mieć umiejętność odpowiedniej koncentracji (znaczenie pojęcia „odpowiednia koncentracja” będzie zmieniało się w zależności od uprawianej dyscypliny),
opanowanie – a więc balans pomiędzy zbyt dużą aktywnością a niedobudzeniem,
pewność – stan pozbawiony lęku czy też strachu a przepełniony poczuciem mocy, które nie jest aroganckie.
tekst zaczerpnięty ze strony:
http://psychologsportu.pl/biofeedback-eeg-jako-narzedzie-oraz-metoda-ulatwiajaca-osiaganie-stanu-gotowosci-startowej/